• تاریخ انتشار : 1400/07/21 - 13:58
  • تعداد بازدید خبر : 96
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
حجت الاسلام والمسلمین درویشیان در برنامه «تیتر امشب»:

کارگروه مشترک سازمان بازرسی با دولت در جهت حذف بسترهای فساد تشکیل می‌شود

رییس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه «تیتر امشب» گفت: به دستگاه‌های اجرایی پیشنهاد کردیم که کارگروه مشترکی در رابطه با اجرای پیشنهادات در جهت حذف بسترهای فساد ایجاد کنیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، حجت الاسلام والمسلمین حسن درویشیان شب گذشته در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر با موضوع «چهلمین سالروز تاسیس سازمان بازرسی کل کشور» در خصوص اقدامات سازمان بازرسی کل کشور گفت: ماده ۲ تشکیل سازمان بازرسی، تمام تشکیلات را مشمول نظارت سازمان بازرسی می‌داند و ماده ۱۰ این سازمان می‌گوید دستگاه‌ها موظف هستند ظرف 10 روز پیشنهادات سازمان بازرسی کل کشور را اجرایی و نتیجه آن را به سازمان اطلاع دهند.

رییس سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: در دوره جدید یکی از رویکردهای سازمان بازرسی فعال کردن حراست‌ها و مدیران در امر نظارت است. در ماده ۱۲ قانون سازمان بازرسی کل کشور نیز تصریح شده است که تمام مسئولان حراست‌ها و حفاظت‌ها موظف هستند اگر به تخلفی برخورد کردند باید به سازمان بازرسی گزارش کنند و اگر گزارش انجام نشود مشمول پیگرد قرار می‌گیرند.

وی گفت: همچنین در سال جاری یکی از رویکردهای سازمان بازرسی، مسئله‌محوری و برنامه‌ریزی مبتنی بر مسائل اصلی کشور است و معتقدیم اگر مسائل اصلی کشور را از صفر تا صد بررسی و برای آن راهکار ارائه کنیم، می‌توانیم نتایج بهتری بگیریم. در این راستا بیش از ۳۰۰ برنامه مسئله‌محور در سازمان بازرسی کل کشور به تصویب رسید که در دستور کار است.

حجت‌الاسلام والمسلمین درویشیان با اشاره به تاکید رییس قوه‌قضاییه مبنی بر هوشمندسازی نظارت و بازرسی گفت: در راستای هوشمندسازی نظارت، اقدامات خوبی در سازمان انجام شده است. یکی از این اقدامات شناسایی 3 هزار سامانه هوشمند است که برخی از این سامانه‌ها دسترسی پیدا کرده‌ایم. البته هنوز راه طولانی به سمت هوشمندسازی بازرسی داریم.

وی در رابطه با همکاری دستگاه‌ها گفت: طبیعی است که دستگاه‌ها از دسترسی به اطلاعاتشان خودداری می‌کنند. به عنوان مثال سامانه‌های تجارت که بیش از ۲۰ دستگاه موظف به لینک شدن به هم هستند از سال گذشته پیگیری کردیم که با مقاومت هم روبه‌رو شده و ما اعلام کردیم اگر تا آبان به وظیفه خود عمل نکنند به مرجع قضایی به عنوان ترک فعل معرفی می‌کنیم. طرح جامع مالیاتی نیز سال‌هاست باید ایجاد می‌شده که اگر این اتفاق می‌افتاد شاهد فرارهای مالیاتی نبودیم و به طور جد به سازمان امور مالیاتی هشدار دادیم.

رییس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با گرانی محصولات پروتئینی گفت: یکی از اقدامات سازمان، نظارت بر حوزه تولید و توزیع است و معتقدیم در حوزه توزیع اشکالات جدی وجود دارد که کالاها با قیمت مناسب به دست مصرف‌کننده نهایی نمی‌رسد و اگر سامانه تجارت هم ایجاد شود بسیاری از این مشکلات از بین می‌رود.

وی در رابطه با پرونده‌های کلان گفت: یکی از موضوعاتی که ما به طور جدی دنبال می‌کنیم مالیات است و متاسفانه فرارهای مالیاتی جدی داریم در این راستا ۷ هزار میلیارد تومان مالیات با پیگیری ما از شرکت‌های دولتی، پتروشیمی، وابسته به بانک و ... وصول شده است. مورد دیگر جلوگیری از پرداخت ۳۵۲ میلیون دلار سودی است که حق شرکت و سرمایه‌گذار نبوده است که جلوی آن با پیگیری سازمان بازرسی گرفته و به وزارت نفت برگردانده شده است.

عضو شورای عالی قوه قضاییه با بیان این‌که اثربخشی مجموع اقدامات سازمان بازرسی به ارزش یک میلیارد دلار است، گفت: جدای از یک میلیارد دلار، ۵۱ هزار میلیارد تومان اثربخشی ریالی ما بوده است. هم‌چنین در حوزه بانک عودت ۵۲ میلیارد تومان وجوه مازاد دریافتی مربوط به ۷۹ هزار تسهیلات که به مشتریان پرداخت شده، به حساب آن‌ها بازگردانده شد. ۱۹۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان دو خودروساز زیادتر از حد معمول از مشتریان گرفته بودند که به حسابشان پرداخت شد. ۱۸ میلیارد تومان داروی کرونا نیز که قصد فروش در بازار آزاد را داشتند شناسایی و به بیمارستان برگشت داده شد. هم‌چنین از تضییع حقوق شهرداری تهران به ارزش ۱۱۹۰ میلیارد تومان در سه پروژه جلوگیری شد.

وی در رابطه با مبارزه و شناسایی گلوگاه‌های فساد گفت: یکی از مهم‌ترین رویکردهای سازمان، شناسایی بسترهای فساد بوده است که در بازرسی‌های چند سال اخیر به آن‌ها رسیده‌ایم. در حوزه‌های بیمه، بانک، بهداشت و درمان و... به آن‌ها رسیدیم و گزارش مفصلی را در این رابطه به رئیس‌جمهور محترم و برخی مقامات ارسال کردیم و به مسئولان دستگاه‌های اجرایی پیشنهاد کردیم که کارگروه مشترکی در رابطه با اجرای پیشنهادات در جهت حذف بسترهای فساد ایجاد کنیم. امیدواریم با استقبال دولت علی‌الخصوص رییس‌جمهور محترم بسیاری از ساختارهای فاسد از بین برود.

حجت‌الاسلام والمسلمین درویشیان در رابطه با مطالبه‌گری سازمان بازرسی از دستگاه‌ها گفت: ما طبق قانون باید بر حسن اجرای قانون نظارت کنیم و تمام اقدامات دستگاه‌های اجرایی مبتنی بر قانون و مقررات است مثلا از وزارت راه و شهرسازی برنامه تحقق تولید یک میلیون مسکن در سال را می‌گیریم و مرتب بر آن نظارت می‌کنیم و اگر تخلفی انجام شود قطعا پیگیری می‌کنیم گاهی نیاز است پیشنهاداتی به دستگاه‌های اجرایی ارائه شود و آن‌ها موظف به اجرای پیشنهادات سازمان بازرسی هستند.

وی افزود: یکی از وظایف سازمان بازرسی ایجاد سامانه تکالیف دستگاه‌ها است و ما به دنبال تشکیل این سامانه طبق سند تحول قضایی هستیم و تمام دستگاه‌ها موظف هستند تکالیفشان را طبق قانون انجام دهند.

وی با بیان اینکه ۲۴ درصد از برنامه‌های ما در ارتباط با حمایت از تولید بوده است، گفت: در نتیجه حمایت سازمان بازرسی از تولیدکننده‌ها ۳۱۰ واحد تولیدی، افزایش تولید داشتند.

حجت‌الاسلام والمسلمین درویشیان در ادامه با اشاره به راه اندازی ۲۷۳ واحد تولیدی و جلوگیری از تعطیلی ۵۸۲ واحد ادامه داد:  ۱۰ واحد تولیدی اقاله تملیک توسط بانک شده اند و همکاران ما از ۸۵۱ واحد تولیدی بازدید داشتند.

رییس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با نتیجه‌بخش بودن گزارش‌های این سازمان، گفت: آماری که رییس قوه قضاییه مطرح کردند ممکن است متعلق به سال گذشته نیز بوده باشد اما احکامی که صادر شده است در یکی دو سال اخیر رشد قابل توجهی داشته است. ما کارگروهی از شنبه(۲۴ مهر) تشکیل خواهیم داد تا ببینیم گزارش‌های ما از اتقان لازم برخورد بوده است یا نه. هم‌چنین تمام گزارش‌های ما به مقام قضایی داده نمی‌شود. باید به این نکته هم توجه کرد که تمام پیشنهادات در کوتاه مدت قابلیت اجرا ندارند اما اکثر پیشنهادات اجرا می‌شوند.

وی در پایان گفت: یکی از برنامه‌های ما حمایت از مدیران شجاع، پاکدست و انقلابی است و ما می‌خواهیم آن‌ها را به افکار عمومی معرفی کنیم و فکر می‌کنیم اگر مدیران به ابهامی رسیدند با ما مشورت و مکاتبه کنند هم‌چنین با آموزش مدیران و آگاهی رساندن به آن‌ها در رابطه با مقررات می‌توانیم بسیاری از مشکلات را حل کنیم.

فرزانه سادات سجادی
تهیه کننده:

فرزانه سادات سجادی