• تاریخ انتشار : 1401/02/19 - 08:33
  • تعداد بازدید خبر : 234
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی زیر ذره بین سازمان بازرسی؛

کارگروه مشترک سازمان بازرسی و شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد/ دکتر خدائیان: با تعلل و ترک فعل‌ دستگاه‌ها در اجرای مصوبات شورا برخورد می‌شود

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستور تشکیل کارگروهی مشترک بین این سازمان و شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور اولویت بندی در اجرای مصوبات، گفت: بازرسان مکلف هستند پس از تعیین اولویت‌ها و رصد اجرای مصوبات، با تعلل و ترک فعل‌ دستگاه‌ها برخورد و دستگاه‌های با عملکرد مطلوب را نیز مورد تشویق قرار دهند.

به گزارش روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، در پی دستور رئیس محترم قوه قضاییه به سازمان بازرسی در راستای نظارت بر اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در کلیه دستگاهها و سازمانهای کشور؛ پس از تمهید مقدمات و انجام بررسیهای لازم و تخصصی از سوی این سازمان و به منظور نحوه اجرایی شدن جامع و کامل مصوبات آن شورا در قوه قضاییه و سایر دستگاهها، نشست تخصصی دکتر خدائیان با حجتالاسلام والمسلمین عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و برخی اعضای این شورا، برگزار شد.

دکتر خدائیان در این نشست از شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان یکی از ارکان مهم مسائل فرهنگی در کشور یاد کرد و اهمیت و لازم الاجرا بودن مصوبات این شورا را مورد اشاره قرار داد.

وی با تاکید بر لزوم پرهیز دستگاهها از انفعال در حوزه اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی به تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) پیرامون تهاجم و شبیخون فرهنگی پرداخت.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور ضرورت برنامه ریزی لازم برای نقش بر آب کردن نقشههای دشمنان در حوزه مسائل فرهنگی را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد که همه دستگاهها باید برای خنثی سازی هجمههای فرهنگی، احساس مسئولیت داشته باشند.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه باید مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی که با حضور متولیان اصلی کشور تصویب می‌شود، اجرایی گردد، فرمایشات و تاکیدات ریاست قوه قضاییه در این زمینه را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: با دستور رئیس محترم دستگاه قضا مقرر شد سازمان بازرسی کل کشور با مرور مصوبات مربوط به شورای عالی انقلاب فرهنگی با اولویت قوه قضاییه، آن دسته از تکالیف دستگاهها که عملیاتی نشده را شناسایی و در راستای نظارت بر حسن اجرای قانون و جریان امور، پیگیریهای لازم را صورت دهد.

وی با اشاره به بررسی اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در قوه قضاییه با انجام بازرسیهای لازم و در مهلت تعیین شده از سوی ریاست دستگاه قضا، اظهار کرد که اقدامات سایر دستگاهها نیز در این زمینه در حال بررسی است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به برخی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی که مربوط به سالهای مختلف است؛ اما وضعیت اجرای آن مشخص نیست، اولویت بندی اجرای مصوبات را امری ضروری دانست.

دکتر خدائیان با تاکید بر مرور مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی با محور قرار دادن دبیرخانه این شورا، اظهار کرد: ضروری است با کمک سازمان بازرسی و شورای عالی انقلاب فرهنگی، مصوبات دسته بندی و اولویتهای اصلی برای اجرا مشخص شوند.

عضو شورای عالی قوه قضاییه در عین حال گفت که مصوباتی که نیاز به ورود مجلس و سایر نهادها دارند، نیز باید در دستور پیگیری قرار گیرد.

وی با صدور دستور تشکیل کارگروهی به ریاست معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بازرسی و با حضور نمایندگانی از این سازمان و شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اولویت بندی در اجرای مصوبات، تصریح کرد: در این کارگروه در مدت زمان معین باید اولویتها مشخص و اجرای مصوبات بر اساس ظرف زمانی تعیین شده در دستور کار قرار گیرد.

دکتر خدائیان تاکید کرد که بر اساس کارگروه فوق، باید نظارتهای لازم از ناحیه سازمان بازرسی به منظور عملیاتی شدن کامل مصوبات، صورت گیرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار کرد: بازرسان سازمان بازرسی مکلف هستند پس از تعیین اولویتهای مصوبات برای اجرا، به عنوان برنامههای ماهیانه یا سالیانه موضوعات را در دستور کار قرار داده، رصد کنند و با تعلل و ترک فعل دستگاهها برخورد و دستگاههای با عملکرد مطلوب را نیز مورد تشویق قرار دهند.

وی تاکید کرد که گزارش اقدامات صورت گرفته باید به صورت کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت به ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی و ریاست قوه قضاییه منعکس شود.

وی از آمادگی کامل سازمان بازرسی برای نظارت بر اجرای مصوبات مربوط به شورای عالی انقلاب فرهنگی خبرداد و افزود: با توجه به تاکیدات ریاست محترم قوه قضاییه و تکالیف قانونی سازمان بازرسی به عنوان یکی از مهمترین دستگاه‌های نظارتی کشور، این سازمان از ظرفیتهای موجود برای ورود به اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی استفاده خواهد کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خواستار پیگیری مستمر اجرای مصوبات از ناحیه سازمان بازرسی شد

حجت الاسلام والمسلمین عاملی نیز در جریان این نشست با تاکید بر ضرورت اجرایی شدن مصوبات مربوط به این شورا گفت: رهبر معظم انقلاب همواره بر لازم الاجرا بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و اهمیت و جایگاه مهم این شورا تاکید داشتهاند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از مشکلات موجود بر سر راه اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را جزیرهای عمل کردن دستگاههای مختلف عنوان کرد و ادامه داد: سازمان بازرسی همواره اجرایی شدن برخی از سندهای مربوط به شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله سند تحول آموزش و پرورش را دنبال کرده؛ اما اجرای آن نیازمند پیگیری مستمر از ناحیه این نهاد نظارتی است.

وی خواستار استفاده از ظرفیت نظارتی سازمان بازرسی کل کشور برای اجرایی شدن مصوبات این شورا شد و افزود: باید منشور تعامل بین سازمان بازرسی و شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تقدیر و تشکر از نگاه ویژه ریاست قوه قضاییه برای تحقق مصوبات این شورا گفت: با توجه به نگاه ویژه قوه قضاییه و عزم راسخ بازرسی کل کشور، به طور حتم با تعامل بسیار خوب و استفاده از ظرفیتها می‌توان گامهای موثری برای عملیاتی شدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی برداشت.

در جریان این دیدار برخی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و معاونان سازمان بازرسی نیز نقطه نظرات و پیشنهادات خود، برای پیگیری و اجرایی شدن مصوبات این شورا را مطرح کردند.

انتهای پیام/

کلمات کلیدی
یاسر فاتحی فشتمی
تهیه کننده:

یاسر فاتحی فشتمی